neděle 9. února 2014

První Macarons




Je to první pokus, kterému předcházelo mnoho hodin strávených na internetu, pročítání receptů, sledování videí. Nakonec jsem se rozhodla pro recept od Chez Lucie. Bylo to nejrozumnější řešení, vzhledem k jejím zkušenostem. Je půlnoc, mám napečeno. Jeden malý plech totálně pohořel, ale ten velký je nádherný. Tetelím se blahem. První pokus a je to zázrak. Opravdu se nemusím stydět. To samozřejmě není záruka, že to tak bude vždycky. Jak někdo napsal na svých stránkách, na Macarons mají vliv i povětrnostní podmínky na Severním pólu. Asi jsou dnešní noc příznivé. Pro mě tedy určitě.

Macarons:

90g bílků - odleželé v lednici 2 dny
25g cukru krupice
200g cukru moučka
110g mandlí

Čokoládová ganache:

100 g hořké čokolády 70% Lind
100 ml smetany minimálně 30% ne trvanlivá

Postup:

Na skořápky promíchám ve foodprocesoru moučkový cukr s mandlovou moukou (kupuji v Lidlu, 200g za 39 Kč), kterou prosypu přes jemné síto. Studené bílky vyšlehám. Nejprve pomalu, pak zvýším rychlost. Na dvakrát přidám krupicový cukr a šlehám. Je nutné dávat pozor, aby se bílky nepřešlehaly nebo nenašlehaly málo. Musí držet špičky. Sníh opatrně smíchám s mandlovou moukou a cukrem, kterou přidám na třikrát. Opět je nutné míchat opatrně, ale svědomitě. Jak vypadá správná konzistence. Těsto udělá špičku, která se pomalu vrací. Na plech dám pečící papír nebo folii, naplním cukrářský sáček, který jsem opatřila širokou koncovkou a nastříkám kolečka velká asi 4 centimetry. Opatrně bouchnu plechem. Velmi opatrně. Kolečka nechám zaschnout tak 30 minut. Troubu předehřeji na 150°C, peču 10 minut. Sundám makronky z plechu i s pečící folii, nechám vychladnout. První nepovedenou várku jsem pekla ne 160°C, 12 minut a bylo to moc. Záleží hodně na troubě, je třeba vyzkoušet.

Na čokoládovou ganache zahřeji smetanu. Nesmí se vařit. Smetanou zaliji nalámanou čokoládu, nechám rozpustit  a vyšlehám do hladka. Nechám vychladnout a cukrářským sáčkem plním Macarons. Nechám 2 dny odležet.


S Macarons se dá vyhrát. Různé chuti, různé barvy. Budu zkoušet dál a moc se těším na červené s malinami a bílou čokoládou.

Ještě tip na pěkné video.



Tak dobrou.....

Broskvový krambl




Krambl mě lákal už dlouho. Vypadá lehce a chutně. Kamarádka přivezla velký koš broskví a bylo jasné co s ním. Koukla jsem k Ditě P. a Jamiemu Oliverovi. Všechny recepty jsou si dost podobné. Tak jsem si vzala od každého trochu.

Suroviny:

8 ks broskví ( ovoce které máte rádi)
60 g cukru - podle sladkosti ovoce

100 g másla
120 g ovesných vloček
120 g hladké mouky
90 g hnědého cukru

Postup:

Předehřeji troubu na 180°C. Broskve vypeckuji a nakrájím na kousky o velikosti sousta. Je lepší pevnější ovoce. Do kastrůlku dám ovoce a cukr, krátce podusím a dám do zapékací misky 25x25 cm. Udělám drobenku, zasypu celý koláč, dám do trouby na 25 - 30 minut. Po upečení nechám trochu vychladnout a podávám nejraději se zakysanou smetanou nebo domácí vanilkovou zmrzlinou.
Tenhle koláč zařazuji do stálého jídeníčku a jablka s kouskem zázvoru a skořicí mu budou určitě moc slušet.


Tak dobrou.....

Citronový koláč s broskvemi






Mám broskve asi na tři koláče a tak se snažím. Tenhle je podle Apetitu. Je skvělý. Kombinace broskví a citronu je výborná. S jogurtem je koláč krásně vláčný, lehký, úžasný.

Suroviny:

175 g másla + kousek na vymazání
165 g krupicového cukru
2 lžíce strouhané kůry z citronu
3 vejce
150 g hladké mouky
1 lžička kypřicího prášku
70 g bílého jogurtu

3 broskve

moučkový cukr
zakysaná smetana nebo šlehačka

Postup:

Předehřeji troubu na 160 ºC. V míse šlehám máslo, cukr a citronovou kůru asi 6-8 minut do pěny. Pak jedno po druhém dokonale zašlehám vejce. Přidám mouku, kypřicí prášek a jogurt a důkladně promíchám.Těsto dám do vymazané dortové formy o průměru 25 cm, pokladu broskvemi nakrájenými na dílky a peču asi hodinu dozlatova. Popráším moučkovým cukrem a podávám se zakysanou smetanou nebo se šlehačkou.



Tak dobrou.....


Domácí housky Romana Vaňka








Taky máte rádi vůni doma pečených houstiček, rohlíků, chleba...? Kdo by neměl. Po mnohém zkoušení a hledání ideálního receptu na houstičky mám jasno. Nejlepší jsou podle receptu z kuchařky Romana Vaňka, Poklady klasické české kuchyně.  Jsou krásné, křupavé, nadýchané, báječné...

Suroviny :

500 g hladké mouky
275 ml mléka
50 g másla nebo sádla
1/2 kostky čerstvého droždí
15 g soli
na posypání hrubou sůl, mák, kmín, semínka

Postup:

Do teplého mléka přidám lžičku cukru, rozdrobené kvasnice, zamíchám a posypu lžící mouky. Nechám vzejít kvásek který pak přidám k osolené mouce. Přidám máslo a zbytek mléka. Vypracuji pružné těsto. V robotu asi 10 minut. Těsto nechám na teplém místě vykynout. Trvá to asi hodinu. Předehřeji troubu na 230ºC a postavím do ní misku s vodou, tak aby se housky pekly ve vlhkém prostředí.
Upletu housky. Před pečením potírám vodou a sypu tím, co mám po ruce : mák, hrubá sůl, sezamová semínka...
Po 15 minutách, až zezlátnou mám pečeno.
Můžete nahradit část hladké mouky, moukou celozrnou. Můžete přidávat semínka přímo do těsta. Místo mléka dejte pivo a máte krásné pivní rohlíčky. Je to jen na vás.

Tak dobrou.....



Pasta Jamie Oliver



Podle Jamieho Olivera je to snadné. Jsou z hladké 00. Můžete je udělat i z hrubé nebo obě mouky smíchat. 

Suroviny:

300 g hladké mouky 00 nebo půl na půl semolina
3 vejce nebo 6 žloutků


Postup:

Základní míra je na 100 g hladké mouky, jedno vejce. Jestliže budu vařit těstoviny hned, solím. Když je suším, tak nesolím.
Mouku vysypu na vál, udělám důlek, vyklepnu vajíčka. Na začátku zpracovávám vidličkou, pak rukou. Těsto dobře prohnětu. Dá to tak dvacet minut práce. Námahu vám ušetří robot. Těsto rádo odpočívá. Dávám ho na půl hodiny do lednice zabalené ve folii.
Válení je další dobré cvičení. Vyválené těsto sroluji a nakrájím nudle. Jak široké nakrájíte je na vás. Kdo má strojek na těstoviny má o práci méně. 
Čerstvé těstoviny vařím ve vroucí osolené vodě asi 3 minuty.
Do zásoby si těstoviny suším. Nakrájím, zamotám hnízda, na plechu položené suším 4 dny. Chodím průběžně kontrolovat.

Tak dobrou.....